Çevremiz - Sayfa 1 - Sayfa 2 >>

Tlos

Otelimize 5 km. mesafede Yaka Köyü'nde bulunmaktadır. Kent geniş bir alana yayılmasına karşın, kalıntılar akropol ve çevresinde odaklanmıştır. Kente girişindeki akropolün hakim görüntüsü ziyaretçileri hayli etkilemektedir. Yaklaşık 500 rakımlı dik yamaçlarla doğal açıdan korunaklı akropol tepesinin çevresi, yer yer sur duvarları ile tahkim edilmiştir. Akropolün kuzeydoğu yönündeki erken döneme ait sur duvarları ile kaya mezarları Likya kültürünün örneklerindendir. Daha çok doğu ve güneydoğu kesimde izlenen sur duvarları ise Roma Döneminde inşa edilmiştir. Bunların Bizans Döneminde de onarım gördüğü bilinmektedir. Bu onarımda değişik yapı kalıntılarıyla lahit mezarların taşlarından yararlanılmıştır. En üstte devşirme taşlarla yapılan geç dönem yapı grubu 19. yüzyılda bölgeye hakim Ali Ağa isimli beyin yerleşimine ait kalıntılardır. Akropolün eteğinde günümüze yalnızca birkaç oturma sırası kalmış stadyum, hamam, tiyatro ve kilise kalıntıları yer almaktadır.

hitit tabletlerinde mo 14. yy 'da dalawa (talawa, tlos) adli bir şehirden bahsedilir. tlos, xanthos ve pinara şehirlerinde yaşayan insanlar kendilerini "tremilae'nin cocuklari" olarak benimserler ve tremile ve nymph praxidike'nin birleşmesi sonucu oluşan nesilden geldiklerini belirtirler. bu ve burada mo 2000 'ne tarihlenen bronzdan yapilmiş bir balta bulunmasi, tlos şehrinin uzun bir gecmişe sahip oldugunu gosterir.

kentin tarihinin i. binin ilk yarisina ait kismi hakkinda fazla bilgimiz yoktur. mo 7. yy'da lykia'nin egemenligine girdigi sanilir. mo 6. yy'da persler tarafindan işgali sirasinda harpagos tarafindan zaptedilir, ayni zamanda zaptedilen xanthos'un tahrib edilmesine ragmen tlos'a zarar verilmemiştir.

mo 4.yy'in ilk yarisinda limyra beyi perikles tarafindan kontrol edilmek istendigi bilinir ancak telmessus'un karşi cikmasiyla kent perikles'in hakimiyeti altina girmez.. ayni tarihlerde halikarnassos'un satrabi mousoles ve ardili artemisia ve piksodaros zamaninda lykia bolgesinin kuzeybatisi halikarnassos satrapligi kontrolundedir.

şehir iskenderin asya seferi ile pers egemenliginden kurtulur. mo 287'de kisa sureli olarak seleukos kralliginin yonetimine giren tlos, 280'lerde ptolemaios kralligi tarafindan alinir. mo 190-187 yillari arasinda seleukoslarin bolgeye tekrar gelmesiyle magnesia savaşi olmuş ve sonraki apameia barişiyla tlos rhodos kontrolune girmiştir. rhodos yonetiminin agirligi ve baskisi yuzunden telmessus'un onderliginde karia ve lykia şehirleri roma senatosuna şikayette bulunmuş ve tlos rhodos egemenliginden kurtulmuştur.

mo 2. yy'in ortalarinda xanthos'un onderlik ettigi pinara, patara ve myra'nin da oldugu bir lykia birligi kurulmuştur. tlos, likya birliginde uc oy hakkina sahip alti lykia şehrinden biri olmuştur. bundan sonra, kurulmuş olan birlige ragmen tlos ve tum bati anadolu şehirleri roma senatosu karariyla bergama kralligina birakilmiştir.

mo 1. yy'da i. pax romana doneminde şehirde imar faaliyetlerine agirlik verilir. ms 141 yilindaki depremden sonra rhodiapolisli opiamonas, rhodiapolis'teki kitabelere gore tlos'ta bir hamam, iki tapinak yaptirmiş ve tiyaroyu onartip şehre para yardiminda bulunmuştur.başka bir lykia'li zengin olan oenianda'li licinnius langus şehre 50000 denar bagişlamiştir. daha sonra bizans doneminde de ceşitli imar faaliyetleri goren tlos bu zamana kadar iki buyuk depremle zarar gormuştur.

ms 19. yy 'a ait akropolun ustundeki son kalintilar ise osmanli'nin zaafindan yararlanip bolgeden harac toplayan kanli ali aga isimli bir derebeyinin kalesine aittir.

şehrin mimarisi:

en eski donemden , bizans donemine kadar tlos'ta surla kaplanmiş şehir alani kayalik tepenin batisinda yer almiştir. tepenin en yuksek bolgesinde surlarin kuzeydogusunda akropol yer almaktadir. bugun bir turk kalesinin kalintilari akropolun yerinde gorulmektedir. akropolun en yuksek kisminda ise kanli ali aga'nin oturdugu yerler ve kişlalar bulunmaktadir. kalenin duvarlarinin temelleri, eski tlos surlarinin temelleri ile ayni yerdedir. bu bize eski sur yapisinin gunumuzdeki kalenin sur yapisiyla ayni oldugunu gosterir. kalenin kayalik tarafinda, kayaya oyulmuş yapilar bulunmaktadir.

tipik bizans ve roma şehirlerinde oldugu gibi lykia yerleşiminin, platonun surlu kisminin guney ve bati egimlerinde toplandigi gorulur. bu egimli arazide buyuk sarniclar ve kayalara oyulmuş yapilarin arka duvarlari gorulur. roma devri dort koşeli kirec taşlarindan yapilmiş sur duvari iyi korunmuştur ve bu lykia duvarinin tamamlayicisi niteligindedir.

surlarin guneybatisinda mo 2. yy'dan kalma bir şehir kapisi vardir. şehir kapisi iki tarafta bulunan buyuk kulelerle korunmuştur ve kapinin onundeki iki kule ve guclu bir duvar ile daha da guclendirilmiştir. orjinal yapi gunumuze kadar kalmamiştir.

tlos'un stadyum (stadium)'u tepenin eteginde, dogu taraftadir. bu roma yapisinda oturulan yerler gunumuze kadar kalmiştir. granit sutunlarin bulunmasindan , şehrin kuzey tarafinda sutunlu bir portiko'nun (sutunlarla cevrili ustu kapali hol) oldugu sanilmaktadir. 150 m uzunlugundaki uzun hol'un kuzey yarisinda 3 paralel yol vardir ve merkezde olan yol en genişleridir. bu yapida daha bircok bolumler vardir ancak yapinin işlevi kesin olarak bilinmemektedir.

bu holun guney tarafinda iki tane hamam yapisi gorulur. kucuk olan hamam holun guney kismi ile yan yanadir. kucuk hamamin en kuzeyindeki yapi caldarium'dur. buyuk hamam ise bitişik uc adet ayni buyuklukteki odalardan oluşur. yapinin bati kismindaki bolumunde mo 2. yy'a tarihlenen bir exedra (heykel konulmak veya oturmak icin kendisinden buyuk yapilara eklenen mimari oge) bulunmaktadir.

kucuk hamamin kuzeyinde bir paleastra bulunmaktadir, ve bununda batisinda bizans kilisesi kalintilarina rastlanmiştir.

buyuk hamam ile bizans kilisesi arasinda imparatorluk zamanina tarihlenen bir tapinak yer alir.

daha batida ise 80*80 m. buyuklukte agora olmasi muhtemel bir yapi vardir. bu agoradan sonra da roma tiyatrosu yer alir. 34 sira oturma yeri olan tiyatro tek diazomalidir. hala butun ihtişamiyla ayaktadir. tiyatronun kuzeybatisinda ise bir başka tapinak vardir.

nekropol :

akropolun bulundugu tepenin kuzey ve bati taraflarinda lykia tipi kaya mezarlari bulunmaktadir. en dikkati ceken yapi ise kabartmali tapinak mezardir. bu kabartmada panterler, atlar ve pegasus'un ustundeki bellerophon, chimaera'yi oldururken tasvir edilmiştir. kaya mezarin ustunde biri sahte digerleri gercek uc kapi bulunur. bu tapinakla ve bellorophon'la ilgili bir efsanede bulunmaktadir

Saklikent Kanyonu

Muğla ili Fethiye ilçesinde, körfezin doğusundaki Saklıkent Kanyonu, Eşen Çayı vadisinin kuzey-güney yönünde Akdenize kadar uzanan bir çöküntüalanıdır. Kanyonun doğusunda Eşen Çayı ile aynı yönde uzanan 3024 m.yüksekliğinde Akdağ bulunmaktadır. Bu dağın batı etekleri kırıkhatlarla (fay) kesilmiştir. Bu büyük kırıklar 2000 m. üzerindekalınlığı olan Akdağ kireç taşlarını parçalayarak Saklıkent Kanyonunu meydana getirmiştir. Bu kütleler Kayadibi Köyü yakınlarında yaklaşık400-500 m. yükseklikte ve kilometrelerce uzunlukta dik bir duvar görünümünde uzanmaktadır. Kanyonun içerisinde Eşen Çayının kollarındanKaraçay akmaktadır.

Karaçay kanyonunu 1988 yılında ilk bulan ve isimlendiren Kayadibi Köyünde yaşayan bir kişidir.

Muğla ile Antalya illeri arasındaki doğal sınırı oluşturan Saklıkent kanyonu Fethiyeye 60 km. uzaklıktadır. Günümüzde turizme açılmış olup, yurtiçi ve yurt dışında kısa sürede ün yapmıştır. Kanyona sol yamaçtaki kayalara açılan deliklere bağlanmış tahta bir iskeleden yürünerek girilmektedir. Yaklaşık 100 m. uzunluğundaki iskelenin bitiminde büyükgürültü ile akan suyun soğuk esintisi ile karşılaşılmaktadır. Bu bölüm kanyonun 50-60 m. genişliğinde en geniş bölümüdür. Bunun ilerisinde vadi tabanından 2-3 m. yükseklikte incir ağaçları ile kaplı bir alana gelinmektedir. Düzlüğün arkasında ise yamaçlardan küçük çağlayanlar halinde sular akmaktadır. Kanyonun yamaçlarında birbirlerinden farklı yüksekliklerde yirmiye yakın irili ufaklı mağara bulunmaktadır. Bu mağaralarda sağ yamaçtaki büyük mağara 150. m uzunluğunda dar birgaleri şeklindedir. Sol yamaçtaki bir mağaradan 50 m uzunluğunda darbir galeriye girilmektedir.

DEVAMI - 2. SAYFA >>

.

 

 

Beta Bilisim - Internet Hizmetleri - Fethiye Web Tasarim - Internet Services - Fethiye Web Design
Villada Tatil - Gunluk Kiralik - Kiralik Villa - Kiralik Yazlik - Tatil Evleri